Przejdź do treści

Praktyczny przewodnik planowania workation

Pojęcie workation to stosunkowo nowy termin, który jednak istotnie zyskuje na popularności. Słowo to powstało na bazie angielskich określeń pracy i wakacji, zatem dosłownie tłumaczenie to “praco-wakacje”. Workation to wykonywanie obowiązków zawodowych poza miejscem stałego zamieszkania, najczęściej w atrakcyjnej lokalizacji. Popularny jest workation w górach, inni wybierają dom nad zatoką, a jeszcze inni pracę zdalną znad morza. Sprawdźmy, czy połączenie pracy z urlopem to dobry pomysł i jak przygotować się do wyjazdu, aby był udany.

Workation według kodeksu pracy

W wyniku przymusowej izolacji domowej w czasie pandemii COVID-19 praca zdalna zyskała na popularności. Dotychczas nieusankcjonowana prawnie została w końcu jasno określona w przepisach. W kodeksie pracy umieszczono zapis o prawie pracownika do wykonywania obowiązków zawodowych poza biurem oraz aktualnym adresem zamieszkania. Pracownik może działać w dowolnym miejscu, jednak każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Warto również wskazać, że według kodeksu pracy osoby decydujące się na wykonywanie pracy zdalnej mają prawo do ubiegania się o przydzielenie im przez pracodawcę sprzętu niezbędnego do wykonywania czynności zawodowych

Dlaczego model pracy workation wymaga zaplanowania

Workation to niewątpliwie specyficzny model pracy. Choć praca w typowo wypoczynkowym miejscu, czy też nawet podróż do innego kraju, to bez wątpienia atrakcyjna opcja, na cyfrowych nomadów czeka też wiele pułapek. Zaniedbanie obowiązków zawodowych, brak możliwości realizacji wszystkich zadań lub wręcz przeciwnie – frustracja niedostateczną ilością czasu na odpoczynek – to tylko niektóre zagrożenia. Dlatego warto dobrze zaplanować swój wyjazd.

Workation w górach czy nad morzem – wybór miejsca

Planowanie workation należy zacząć od wyboru miejsca podróży. Zastanów się, w jakich miejscach najlepiej wypoczywasz. Zdecyduj się na lokalizację, w której chciałbyś spędzić urlop wypoczynkowy, a jednocześnie będzie Ci się tam dobrze pracowało. Z naszego doświadczenia wynika, że częstym wyborem jest workation w Zakopanem. Na korzyść tej destynacji przemawiają między innymi:

  • wspaniałe widoki,
  • mnogość atrakcji,
  • bliskość natury, która zapewnia doskonały relaks,
  • niezliczone ścieżki spacerowe i wspinaczkowe umożliwiające aktywną regenerację psychiczną po pracy.

Z pewnością doskonałym dla wielu wyborem będzie też drugi kierunek kraju, a mianowicie polskie wybrzeże. Propozycją dla cyfrowych nomadów jest dostępny na naszej stronie dom nad Zatoką Pucką, zlokalizowany w mieście Puck. Morska bryza i świeże powietrze bogate w jod z pewnością uprzyjemnią pracę zawodową oraz dostarczą relaksu, tak potrzebnego po całym dniu skupienia.

Ustalenie godzin pracy

Czy to workation w górach, czy też praca zdalna nad morzem – aby w pełni wykorzystać wyjazd, nie zaniedbując jednocześnie swojej pracy, konieczne jest ustalenie godzin pracy. W tym temacie ważne są następujące kwestie:

  • określenie liczby godzin niezbędnej do przepracowania w czasie całego wyjazdu,
  • ustalenie tygodniowego wymiaru pracy,
  • rozdzielenie czasu pracy na poszczególne dni,
  • ustalenie konkretnych godzin pracy w ciągu dnia,
  • wyznaczenie dni wolnych od pracy,
  • określenie granic elastyczności godzin pracy,
  • trzymanie się planu.

Narzędzia i odpowiednie warunki do pracy

Praca zdalna wymaga przygotowania również w zakresie sprzętowym. Zarówno wykonywana z własnego mieszkania, jak i praca zdalna w górach, nad zatoką czy też w dowolnym miejscu na całym świecie – prawdopodobnie będzie wymagać laptopa. Czasami niezbędne okazują się też inne urządzenia. Wspomnieliśmy już wcześniej, że kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do zapewnienia sprzętu. Obowiązek dotyczy urządzeń niezbędnych do wykonywania czynności zawodowych, czyli właśnie laptopa, smartfona czy drukarki oraz innych sprzętów i przedmiotów – w zależności od specyfiki danej pracy. Jednak pracodawca nie zapewni wygodnego i komfortowego miejsca do pracy – o to trzeba zadbać samodzielnie.

Przedstawiony przez nas dom nad zatoką w Pucku to przytulny i przestronny obiekt o powierzchni niemal 90 m^2. W pokojach znajdują się szerokie, regulowane biurka, lampki i wygodne siedziska. Najlepsze doświadczenia pracy w domu nad zatoką zapewnią Ci również:

  • balkony i zabudowane patio stanowiące alternatywną przestrzeń do pracy,
  • kominek sprzyjający pełnemu relaksowi,
  • pełne wyposażenie kuchni – wygodnie przygotujesz każdy napój i posiłek,
  • wygodne łóżka gwarantujące dobry sen,
  • przestronne kabiny prysznicowe sprzyjające pełnej regeneracji.

Pułapki pracy zdalnej i workation

Wykonywanie pracy w pełni zdalnie samo w sobie niesie za sobą pewne zagrożenia, które są jeszcze większe w połączeniu z wyjazdem urlopowym. Jak już wspomniano, główne pułapki to zaniedbywanie pracy lub wypoczynku. Workation powinien stanowić balans pomiędzy pracą a relaksem. Jak uniknąć wskazanych pułapek? Pamiętaj o następujących kwestiach:

  • Ustrukuryzuj swoje workation – nie ograniczaj się do określenia godzin pracy, zrób plan całego dnia, tygodnia i pobytu.
  • Workation nie zastąpi urlopu wypoczynkowego – praca zdalna w górach czy nad morzem nie może zastąpić urlopu, podczas którego całkowicie zrezygnujesz z realizacji obowiązków zawodowych i w pełni się zrelaksujesz.
  • Wykorzystaj otoczenie – taras z pięknym widokiem czy pobliska plaża to doskonałe miejsca do łączenia wypoczynku z pracą. Nie wahaj się przenieść z laptopem lub notatnikiem w atrakcyjną lokalizację.

Workation to bez wątpienia atrakcyjna opcja dla każdego, kto wykonuje swoją pracę w pełni zdalnie. Jest to model pracy oparty na balansie pomiędzy realizacją obowiązków zawodowych a relaksem. Niemniej, aby workation w górach czy nad morzem rzeczywiście się udał, należy odpowiednio go zaplanować, pamiętając o czyhających pułapkach.