Gdy wyjeżdżasz w Tatry, nie sposób jest nie wejść do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ten niezwykły teren o powierzchni 200 km2 jest rocznie odwiedzany przez ponad 3 tysiące turystów. Wybierasz się w okolice Zakopanego latem? Zobacz jak przygotować się na wycieczkę w Tatry!

Po pierwsze – nocleg

Dużą popularnością cieszą się apartamenty do wynajęcia w Zakopanem. Dla większych grup polecamy apartamenty rodzinne. Zakopane to jedna z lepszych lokalizacji – centrum miasta jest bardzo wygodne, a jednocześnie łatwo z niego dotrzeć na początki najpopularniejszych szlaków turystycznych. Jeśli chcesz zaoszczędzić, polecamy oferty Zakopane last minute. Pamiętaj jednak, że jest to bardzo oblegana miejscowość, niezależnie od pory roku, dlatego najlepiej wyjazdy planuj z wyprzedzeniem.

Tatrzański Park Narodowy jest naprawdę olbrzymi i obejmuje bardzo wiele tras pieszych i rowerowych. Jeśli planujesz wybrać się na kilka wycieczek, przed wyjazdem ustal trasę oraz punkty, które chciałbyś odwiedzić. Dzięki temu przy szukaniu noclegu łatwo będzie Ci oszacować, ile czasu zajmie wejście na szlak.

apartamenty tatry

Turystyka piesza – co ze sobą zabrać?

Pamiętaj by trasy wybierać w ten sposób, abyś spokojnym tempem mógł przejść cały odcinek. Dopasuj trudność i długość szlaków do swoich możliwości. Jeśli nie jesteś wytrawnym piechurem, nie rzucaj się od na głęboką wodę. Jest wiele malowniczych tras, które są wystarczająco proste nawet dla dzieci i osób starszych. Pamiętaj o częstych postojach, prowiancie i piciu wody. Podczas wędrówki spalisz mnóstwo kalorii, dlatego zadbaj o pożywne posiłki. Kanapki, kabanosy, batoniki, owoce, orzechy – to doda Ci sił na wiele godzin!

Jak ubrać się w góry?

Ubranie w góry to w skrócie: wygodne buty i odzież na cebulkę. Jeśli chodzi o obuwie, to najlepiej sprawdzą się buty trekkingowe lub podejściowe. W łatwiejsze trasy możesz udać się w zwykłym obuwiu sportowym, które dobrze trzyma piętę. Przyda Ci się koszulka termiczna, odprowadzająca wilgoć. Następnie załóż wygodną odzież wierzchnią, np. bluzę z cienkiego polaru. Pamiętaj o kurtce przeciwdeszczowej. Pogoda w Tatrach zmienia się bardzo szybko!

Nocleg pod chmurką?

Jeśli planujesz wyjazd z namiotem i nocowanie „na dziko” – niestety musimy Cię rozczarować. Na terenie całego TPN nie wolno rozbijać namiotów, ani spać pod chmurką. Nie znajdziesz też żadnych oficjalnych pól namiotowych. Na obszarze parku znajdziesz 9 schronisk, w których możesz się zatrzymać, odpocząć, zjeść i przenocować.

Tatrzański Park Narodowy rowerem

Jeśli chcesz przekraczać większe odległości, polecamy rower. Jednak pamiętaj – turystyka rowerowa w TPN może odbywać się tylko na specjalnie wyznaczonych szlakach i drogach, co jest podyktowane względami bezpieczeństwa. Proponujemy wycieczkę rowerową m.in. po następujących szlakach:

  • Dolina Chochołowska – jedna z najbardziej malowniczych tatrzańskich tras o zróżnicowanym poziomie trudności.
  • Droga pod Reglami – odcinek od Doliny Bystrej do Siwej Polany to szlak dla każdego.
  • Dolina Suchej Wody – Hala Gąsienicowa – tylko dla wytrawnych rowerzystów, jedna z najtrudniejszych tras; sięga do schroniska Murowaniec, czyli najwyższego punktu w TPN, do którego można dotrzeć rowerem.

Dlaczego tylko na wybranych szlakach?

Wiele osób zastanawia się, czemu część popularnych szlaków (np. do Morskiego Oka) nie jest dostępna dla rowerów. Odpowiedź jest prosta – liczba turystów. W sezonie jest ich tak dużo, że ruch rowerowy mógłby stwarzać niebezpieczeństwo wypadków.

apartamenty zakopane

Jesteś w parku narodowym!

W parkach narodowych obowiązują pewne uniwersalne zasady, które mają na celu działanie dla konserwacji przyrody oraz zapobieganie szkodliwym skutkom turystyki. Są to między innymi:

  • Absolutny zakaz śmiecenia – zabieraj wszystkie resztki ze sobą, gdyż mogą zwabiać dzikie zwierzęta oraz doprowadzić do ich zatrucia lub zgonu.
  • Nie podchodź do dzikich zwierząt – omijaj je z daleka, pamiętając, że zdenerwowane zwierzę może stać się niebezpieczne.
  • Nie zbieraj kwiatów, gałązek, owoców – wszystkie skarby ziemi są pod ochroną TPN.
  • Nie hałasuj – nie przeszkadzaj innym turystom i nie niepokój zwierząt.

Spróbuj przyrody

Nawet jeśli jesteś prawdziwym „mieszczuchem” i na co dzień preferujesz wygodne apartamenty – Zakopane to nie wszystko! Warto jest udać się w głąb surowej i pięknej przyrody. Jeśli pragniesz poznać ten teren od podstaw – zanocuj na jeden dzień w schronisku. Jeśli jednak nie chcesz porzucać apartamentów w centrum Zakopanego – nie martw się! Z miasta jest naprawdę blisko do początków szlaków, dlatego możesz spokojnie zaplanować kilka całodniowych wycieczek.