Przejdź do treści

Zakopane – 5 miejsc, gdzie nie spotkasz ludzi

Uwielbiasz wędrówki górskie? Kuszą Cię wspaniałe tatrzańskie widoki? Chcesz uniknąć jednak tłumu na szlakach? Niestety, w Zakopanem to może być trudne. Co roku przyjeżdżają tutaj turyści z całej Polski, a nawet świata. Trudno nie zauważyć faktu, że w okresie letnim na tatrzańskich szlakach jest tłoczno. Miłośnicy spokoju mają ogromny problem ze znalezieniem pustych szlaków. Przychodzimy więc z pomocą i podpowiadamy, gdzie warto się udać, aby w spokoju podziwiać przepiękne tatrzańskie widoki.

Z Kirów, przez Ornak, na Siwe Skały

Jest to przyjemna, malownicza trasa, którą warto rozpocząć przy kościółku w Kirach. Wchodzimy na zielonych szlak biegnący w kierunku Białego Potoku. Przy kapliczce trzeba jednak skręcić w kierunku schroniska na Hali Ornak. Tutaj można zrobić przerwę lub od razu wejść na szlak żółty prowadzący na Iwanicką Przełęcz, a stamtąd dalej idziemy zielonym szlakiem na Siwe Skały. Z tego miejsca możemy sobie zejść albo do Doliny Chochołowskiej, albo do Doliny Siwej – w zależności od tego, na zobaczenie jakich widoków mamy ochotę.

Trzydniowiański Wierch

Spacer zaczynamy w okolicach Schroniska na Hali Ornak, a dokładnie z przełęczy Iwanickiej. Idziemy na Polanę Trzydniowiańską, a następnie musimy przygotować się na nieco trudniejsze oraz bardziej męczące wejście krowim Żlebem na Trzydniowiański Wierch. Stąd roztaczają się przepiękne widoki na panoramy tatrzańskie, a szczególnie na Giewont.

Z Doliny Białego Potoku przez Sarnią Skałę do Doliny Strążyskiej

Tę wędrówkę zaczynamy zazwyczaj w okolicach Wielkiej Krokwi, udając się w kierunku Białego Potoku. Idziemy przez jakiś czas wąwozem, gdzie jest cisza i spokój. Możemy obcować z przyrodą i wsłuchać się w szum lasu. Następnie wchodząc na drogę pod Reglami, kierujemy się w stronę Sarniej Skały. Z tego miejsca roztacza się wspaniały widok na Giewont. W drodze powrotnej warto zejść do równie pięknej Doliny Strążyskiej.

Wrota Chałubińskiego

Na szlak w kierunku Wrót Chałubińskiego wchodzimy za Morskim Okiem, gdzie przez jakiś czas poprowadzi nas droga asfaltowa, ale już mniej uczęszczana. Następnie przechodzimy na czerwony szlak w kierunku Doliny za Mnichem. Mijamy Samotnego Mnicha, a także Staw Staszica. Na końcu drogi ujrzymy przepiękny widok na Wyżni Ciemnosmreczyński Staw.

Przez Granaty i Przełęcz Krzyżne

Tę malowniczą trasę zaczynamy z Kuźnic, udając się w pierwszej kolejności do Murowańca. Od schroniska na Murowańcu trzeba udać się w stronę Czarnego Stawu Gąsienicowego. Tutaj zaczyna się trasa dość trudna, dla bardziej doświadczonych turystów. Przejście na Granaty jest bowiem długie i wymagające. Od Granatów na Przełęcz Krzyżne idą osoby z bardzo dobrą kondycją. Jak bowiem wiemy, Orla Perć jest szlakiem bardzo trudnym, którego nie można lekceważyć.

Tatry są przepiękne, a Zakopane to miejsce, do którego na pewno wracać warto, ponieważ oferuje nam krajobrazy, których próżno szukać w innych częściach kraju. Pracujmy więc nad kondycją oraz znajomością tatrzańskich szlaków. Dzięki temu łatwo unikniemy fali turystów i ze swoich wypraw zapamiętamy to co najlepsze – przepiękne widoki oraz odgłosy przyrody!