Przejdź do treści

Wiosna w Zakopanem – zobacz budzącą się przyrodę!

Pierwsze oznaki wiosny w Zakopanem widoczne są już w marcu. Jednak w tym czasie na szczytach górskich widać jeszcze śnieg – kiedy temperatura w dolinach wynosi około 15 stopni, na szczytach położonych powyżej 2000 metrów temperatura bywa na minusie. Za to w maju jest już cieplej, co jednak nie oznacza, że wybierając się do stolicy Tatr, nie należy wziąć ze sobą cieplejszych ubrań, m.in. polarów i swetrów. My dziś podpowiemy, gdzie w górach można zobaczyć budzącą się przyrodę.

Wiosna w Zakopanem – kiedy najlepiej się wybrać i gdzie zarezerwować pobyt?

Do Zakopanego najlepiej wybrać się w drugiej połowie kwietnia lub drugiej połowie maja. Wtedy mamy szansę ominąć setki turystów przyjeżdżających tu zwykle na majowy weekend. Tygodniowy pobyt umożliwi już zobaczenie namiastki Tatr. Zanim jednak o tym, gdzie się wybrać, aby zobaczyć pierwsze oznaki wiosny, powiemy nieco o zakwaterowaniu. Warto zdecydować się na apartamenty. Zakopane pod tym względem ma bardzo bogatą ofertę i jeśli chcesz mieszkać blisko głównego deptaka, czyli Krupówek, to znajdziesz sporo propozycji. Podobnie mieszkania do wynajęcia znajdziesz również blisko górskich szlaków, dlatego warto zaplanować wcześniej pobyt krok po kroku, aby móc później zarezerwować najlepsze lokum – z pełnym węzłem sanitarnym i kuchnią do wykorzystania.

Przyroda budzi się do życia

Choć przyroda w Zakopanem budzi się do życia już na przełomie lutego i marca, to jednak w tym czasie krokusy można podziwiać jedynie w dolinach. Trzeba wiedzieć, że rośliny te rosną aż do wysokości 1600 m n.p.m. Dlatego, jeśli chce się je oglądać w wyższych partiach, najlepiej wybrać się w góry na przełomie kwietnia i maja, kiedy z tych rejonów znika śnieg. Oczywiście trzeba bacznie słuchać powiadomień TOPR, gdyż bywają takie dni, kiedy pójście w góry na danym obszarze nie jest możliwe. Może to mieć miejsce, gdy trasy spowija mgła albo w danym rejonie przebywają niedźwiedzie, których przemieszczanie się jest monitorowane przez TPN. Zakazów należy bezwzględnie przestrzegać i w zamknięte strefy nie wchodzić. Nie możesz zbaczać z wytyczonych szlaków.

Aby zachwycić się wiosennym widokiem, w góry najlepiej wyruszać wcześnie rano. Choć dzień jest coraz dłuższy, to jednak należy pamiętać o tym, że wieczory są chłodne, a zejście z gór musi być zaplanowane, gdy jeszcze jest jasno. Poza Doliną Chochołowską, gdzie można zajrzeć do bacówki i spróbować oscypka, który zaczyna być wyrabiany właśnie od maja, można wybrać się również w wyższe partie gór. Oczywiście przed wspinaczką na Rysy czy Orlą Perć trzeba dobrze się przygotować i włożyć buty z protektorem, które ułatwią pokonywanie wymagającej trasy.

Niewątpliwie wiosną Tatry są bardzo piękne. Kwitnące kwiaty i trawy, czy wypasane na halach owce – tego nie zobaczysz w upalne wakacje. Wyjście na Morskie Oko czy do Doliny Strążyskiej pozostawia niezapomniane wrażenia. Musisz jednak uważać na niedźwiedzie, które niekiedy pojawiają się w tych rejonach. Wędrówki po górach to niezwykle przyjemny sposób spędzania czasu. Dotlenisz się i odpoczniesz od zgiełku miasta.