Przejdź do treści

Rowerem przez Zakopane!

Sezon rowerowy powoli się rozpoczyna, a dla wszystkich miłośników górskich wycieczek i to nie tylko tych pieszych przygotowaliśmy mały przewodnik po najciekawszych trasach rowerowych w Tatrach. Wybierając się na wycieczkę rowerową, trzeba pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu. Osoby, które nie czują się na siłach powinny wybierać łatwe trasy, ponieważ jazda po górskich ścieżkach wymaga lepszej kondycji niż jazda po zwykłych, asfaltowych ścieżkach. Wybierając się na jazdę po górskim terenie trzeba pamiętać  iż trudność nie zależy tylko od długości tras ale również od różnicy wzniesień pomiędzy poszczególnymi odcinkami oraz kąt ich nachylenia.

Trasa łatwa (12 kilometrów): Szlakiem architektury drewnianej – Wycieczkę zaczynamy przy dolnych Krupówkach, niedaleko przejścia podziemnego. Pierwszymi punktami wycieczki jest drewniany, kryty gontem, Stary Kościółek zlokalizowany przy ulicy Kościeliskiej oraz Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Dalej kierujemy się starówką zakopiańską – należącą do najstarszych ulic Zakopanego. Będąc w tych rejonach koniecznie trzeba zobaczyć góralskie, drewniane chałupy, które liczą ponad sto lat.Jednym z najpiękniejszych z domów wybudowany w stylu zakopiańskim jest willa „Koliba”, gdzie znajduję się  obecnie Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Dalej, z ulicy Kościeliskiej kierujemy się w stronę Wielkiej Krokwi, znajdującej się w górnej części Zakopanego. Z pod Krokwi kierujemy się w stronę Jaszczurówki, gdzie można zwiedzić drewniany kościółek zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza. Kierując do drogi powrotnej, musimy jechać trasą na Kozieniec. Gdzie możemy niestety tylko z zewnątrz obejrzeć „Dom pod Jedlami”, który jest największym budynkiem zaprojektowanym w stylu zakopiańskim. Gdy już zakończymy zwiedzanie, musimy zjechać w dół Antałówką. aż do ulicy Zamoyskiego, gdzie znajduję się zabytkowa Willa Oksza należąca do Muzeum Tatrzańskiego. Dalej nasza wycieczka wiedzie przez Równie Krupową, gdzie możemy podziwiać piękną panoramę Tatr. Wycieczkę, kończymy pod Szkołą Budownictwa Regionalnego.

 

Trasa średnia (30 kilometrów): Zakopane – Gubałówka – Chochołów –  Witów – wycieczkę, rowerową rozpoczynamy przy dolnej stacji kolejki szynowej, z stamtąd wyjeżdżamy na słynną Gubałówkę. Jadąc „grzbietem” Gubałówki, koniecznie trzeba zatrzymać się na chwilę by zobaczyć zapierającą dech w piersiach panoramę Tatr i Zakopanego. Dalej trzeba kierować się na Dzianisz, gdzie w połowie trasy musimy wjechać na drogę terenową. Następna droga prowadzi polną ścieżką gdzie jest szlak „Powstania Chochołowskiego”. Nią kierujemy się na Ostrysz,gdzie czeka nas podjazd.Drogą w dół zjedziemy przy kościele w Chochołowie. Stamtąd już asfaltową drogą jedziemy do Zakopanego. Po drodze przejeżdżamy przez Witów.  Kolejną atrakcją wycieczki jest zdecydowania polana Biały Potok. Tam znajdują się góralskie szałasy razem z bacówką. Gdy zakończymy zwiedzanie, nasz kurs kierujemy na Krzeptówki, gdzie po lewej stronie mijamy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Długą lecz bogatą w atrakcje wycieczkę kończymy przy dolnych Krupówkach.

 

Trasa trudna (38 kilometrów): Zakopane – Droga pod Reglami – Dolina Chochołowska – Zakopane, wycieczkę rozpoczynamy spod Wielkiej Krokwi, stamtąd kierujemy się na Drogę pod Reglami. Ten szlak należy do nielicznych udostępnionych dla rowerzystów przez Tatrzański Park Narodowy. Dalej mijamy wyloty tatrzańskich dolin gdzie podczas jazdy towarzyszy nam piękny widok na całe Zakopane. Gdy już dojedziemy do Siwej Polany kierujemy się w sam głąb Doliny Chochołowskiej, najpierw drogą asfaltową a od Hucisk potem do samego schroniska na Polanie Chochołowskiej. Tam możemy zobaczyć drewniany Kościółek (który można było zobaczyć w serialu Janosik) a także pasterskie szałasy. Jedną z najbardziej charakterystycznych wiosennych symboli Polany Chochołowskiej są krokusy, który zamieniają ją w piękny fioletowy dywan. Droga powrotna z Doliny Chochołowskiej prowadzi także wjazdem od szosy Zakopane – Czarny Dunajec.

 

Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Państwa do wycieczek rowerowych po Zakopanem a przy tym eksplorowania pięknych widoków.