Przejdź do treści

Wielkanoc 2024 i 2025 – kiedy jest przerwa świąteczna?

W czasie Wielkanocy wierni uczestniczą w uroczystych mszach i liturgiach od Wielkiego Czwartku do Poniedziałku Wielkanocnego, upamiętniając mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tym okresie uczniowie i studenci mają oczywiście przerwę od nauki i szkoły.

Wielkanocna przerwa świąteczna stanowi znakomitą możliwość do wypoczynku, spędzenia czasu z najbliższymi oraz uczestnictwa w tradycyjnych obrzędach Wielkanocy. Uczniowie i ich rodziny mają także szansę wykorzystać ten czas na wiosenne wycieczki, odwiedziny u dalszych krewnych lub po prostu na zregenerowanie sił przed kolejną częścią roku szkolnego.

Kiedy wypada Wielkanoc 2024 i przerwa świąteczna?

W roku 2024 Święta Wielkanocne przypadają na 31 marca i 1 kwietnia, jednakże przerwa od zajęć szkolnych będzie trwała dłużej. W trakcie roku szkolnego 2023/2024 przerwa wielkanocna rozpocznie się w Wielki Czwartek, 28 marca, i potrwa do wtorku, 2 kwietnia, włącznie. Oznacza to, że uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mieli łącznie 6 dni wolnych od zajęć, a powrócą do szkoły w środę, 3 kwietnia. Natomiast ilość czasu wolnego, jaki przysługuje studentom, zależy od konkretnej uczelni.

Warto zauważyć, że w 2024 roku wiele wydarzeń związanych z Wielkim Tygodniem przypada na tych samych datach. Przede wszystkim należy podkreślić, że zmiana czasu na letni przypada w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną. Dodatkowo, w poprzednią niedzielę, czyli Niedzielę Palmową, mamy możliwość dokonania przedświątecznych zakupów, ponieważ jest to ustanowiona niedziela handlowa. Ponadto, Poniedziałek Wielkanocny w tym roku nie tylko kojarzy się z tradycyjnym Śmigus-dyngus, cenionym przez dzieci, lecz również z Prima Aprilis, który jest okazją do zabawnych psikusów. Wydaje się zatem, że nadchodzą naprawdę radosne święta.

Kiedy wypada Wielkanoc 2025 i przerwa świąteczna?

Natomiast w roku 2025 Wielkanoc przypada na niedzielę 20 kwietnia oraz poniedziałek 21 kwietnia. W związku z tym w roku szkolnym 2024/2025 przerwa świąteczna na Wielkanoc rozpocznie się w Wielki Czwartek 17 kwietnia i potrwa do wtorku 22 kwietnia włącznie. Tym samym uczniowie w szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych będą mieć 6 dni wolnego, a do ławek szkolnych powrócą w środę 23 kwietnia.

Święto ruchome – obchody Wielkanocy

Wielkanoc jest jednym z najważniejszych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych przez chrześcijan na całym świecie, co sprawia, że jej data każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem. Nie bez powodu, gdyż święta wielkanocne mogą przypadać w terminach między 22 marca a 25 kwietnia.

Warto zaznaczyć, że najważniejszym momentem całego okresu Wielkanocy jest Triduum Paschalne, które rozpoczyna się wieczorem Wielkiego Czwartku i trwa do wieczora Niedzieli Zmartwychwstania. Jeśli chodzi o wolne w Wielkanoc, nie ma jej zbyt wiele, ponieważ ustawowo dni wolne od pracy to jedynie Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny. Natomiast uczniowie mają dłuższą przerwę świąteczną, od Wielkiego Czwartku do wtorku po Poniedziałku Wielkanocnym.

Dlaczego święta wielkanocne co roku wypadają w tak różnych terminach? Ruchomość Wielkanocy wywodzi się z głęboko zakorzenionych tradycji religijnych i astronomicznych, które sięgają wczesnych wieków chrześcijaństwa. W celu ustalenia daty Wielkanocy, Kościół posługuje się zasadami wypracowanymi jeszcze w IV wieku, na Soborze Nicejskim w 325 roku. Zgodnie z tymi ustaleniami, Wielkanoc obchodzona jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, czyli następującej po równonocy wiosennej. Równonoc wiosenna to moment, w którym dzień i noc mają równą długość. Zjawisko to, które rozpoczyna też pierwszy dzień wiosny astronomicznej, występuje między 19 a 21 marca. Z tego względu data Wielkanocy może przypadać najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.