Sezon w polskich górach kwitnie. Jeśli właśnie szykujesz się do wyjazdu w Tatry, musisz pamiętać o tym, aby odpowiednio się przygotować. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które wcześniej nie chodziły po górach. Przedstawiamy 3 punkty, które pomogą Ci zaplanować wakacje w Tatrach!

1. Wybierz wcześniej trasy wędrówek

Zanim jeszcze wyjedziesz z domu, dobrze zaplanuj trasy, które chciałbyś pokonać. Od tego zależy między innymi lokalizacja apartamentu, który zamierzasz wynająć. Tatry mają naprawdę dużo pięknych szlaków, zarówno tych bardziej popularnych, jak i mniej uczęszczanych. Wśród nich znajdziesz te dostosowane do zaawansowanych podróżników, jak i dla dopiero rozpoczynających swoje przygody z górami.

Planując trasę, bierz pod uwagę swoją kondycję i umiejętności. Wybieraj takie odcinki, co do których jesteś pewny, że dasz radę je przejść. Jeśli planujesz dłuższe wyjście z noclegiem w schronisku, upewnij się, że wyrobisz się przed zmrokiem. Warto jest przejść różnorodne trasy, aby zobaczyć całe bogactwo Tatr.

 

Czy mogę wejść do Tatrzańskiego Parku Narodowego z psem?

Niestety, na terenie prawie całego Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje kategoryczny zakaz wprowadzania zwierząt domowych. Dlatego jeśli zabierasz ze sobą pupila w góry, będzie on musiał zostać w apartamencie na czas waszych wędrówek. Wyjątkiem są dwie trasy:

  • Droga pod Reglami
  • część Doliny Chochołowskiej (odcinek z Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej

Pies musi być grzeczny i prowadzony na smyczy. Dlaczego nie wolno przebywać z psami na innych szlakach? Otóż nawet najgrzeczniejszy pupil będzie wyczuwany przez dzikie zwierzęta, które mogą się stresować jego obecnością. Jest to szczególnie niebezpieczne w okresie narodzin i dorastania młodych, kiedy obce zwierzęta mogą być agresywne w stosunku do psa i jego właściciela.

2. Odpowiedni nocleg

Gdy już zaplanowałeś (mniej więcej), jak mają przebiegać Twoje wakacje, zastanów się nad noclegiem. W sezonie okolice Zakopanego są naprawdę oblegane przez turystów – nie tylko tych z Polski, ale i z całej Europy. Dlatego poszukaj rezerwacji apartamentu jak najwcześniej. Zamierzasz dużo korzystać z atrakcji w Zakopanem? Mamy dla Ciebie noclegi przy Krupówkach. Codziennie planujesz wychodzić w góry? Znajdź apartament niedaleko początków szlaków.

Jeśli będziesz zwiedzać Tatrzański Park Narodowy, m.in. Dolinę Kościeliską, polecamy na nocleg apartament PASTELOWY w Zakopane Kościelisko.

Apartament PASTELOWY niedaleko wejścia na szlak do Doliny Kościeliskiej

3. Jak się ubrać w góry?

Tatry mają bardzo zmienną pogodę. Nawet jeśli niebo jest słoneczne, dość szybko może stać się wietrznie i deszczowo. Dlatego pierwsza zasada ubioru na górskie wędrówki brzmi: ubierz się na cebulkę! Nawet w środku lata warto jest mieć ze sobą polar. Wyższe partie gór znacznie różnią się temperaturą od początków szlaków. Cienki polar, a pod tym koszulka bawełniana lub sportowa, która dobrze odprowadza wilgoć – to dobry pomysł. Do tego koniecznie zabierz kurtkę przeciwdeszczową. Nie zajmuje ona dużo miejsca, a może zawsze się przydać. Jeśli chodzi o spodnie, najlepiej sprawdzą się długie bojówki. Nie będzie w nich tak gorąco jak w jeansach.

Oczywiście bardzo ważnym elementem górskiego ekwipunku są odpowiednie buty. Powinny być przede wszystkim wygodne. Obuwie sportowe, dobrze trzymające stopę, z mocną podeszwą jest niezbędne. Jeśli wybierasz się w trudniejsze trasy, kup specjalnie do tego przystosowane buty trekkingowe. Obcasom, balerinom i śliskim podeszwom mówimy nie!

 

Co zabrać ze sobą w góry?

Wybierając się w góry, koniecznie zabierz ze sobą mapę turystyczną – będziesz mieć na niej ukazane wszystkie szlaki, schroniska oraz miejsca, w których możesz zrobić postój. Nie ufaj internetowi – dane z aktualnej mapy turystycznej będą o wiele bardziej miarodajne. Poza tym – możesz nie mieć zasięgu. Koniecznie zabierz ze sobą wodę oraz prowiant. Najlepiej sprawdzą się kanapki i batoniki. Pamiętaj o tym, aby mieć w pełni naładowany telefon, a najlepiej weź ze sobą powerbanka.