Wybierając się w góry często myślimy tylko o szlakach turystycznych i malowniczych widokach. Z kolei zwiedzanie Zakopanego sprowadza się wyłącznie do spaceru po Krupówkach. Zobacz, co jeszcze jest warte do zobaczenia w tym niezwykłym mieście!

Nie tylko Tatry

Prawdą jest, że większość osób, które udają się do Zakopanego, chce przede wszystkim zobaczyć surową naturę w Tatrzańskim Parku Narodowym, odbyć długie piesze wędrówki lub przebyć szlaki rowerem. Jednak samo miasto nie powinno sprowadzać się do wyłącznie noclegowni. Zakopane jest pełne świetnych budynków w typowym dla Podhala stylu. Góralska architektura znajduje się wszędzie – spadziste dachy i charakterystyczna bryła na stałe wpisała się w świadomość wszystkich Polaków. Warto jest znaleźć odpowiedni nocleg dość blisko centrum. Pamiętaj by zarezerwować go z dużym wyprzedzeniem! Zakopane jest miastem, tłumnie odwiedzanym przez turystów. Sezon trwa tu niemal cały rok. Dlatego jeśli interesują Cię apartamenty – Zakopane zmusza do podejmowania szybkich decyzji!

Krupówki

Mówiąc o zwiedzaniu Zakopanego nie sposób jest pominąć Krupówek. Ta długa ulica jest jednym z najsłynniejszych deptaków w Polsce. Oprócz sklepów, apartamentów, knajp i kawiarni znajdziesz tu setki straganików z przysmakami, regionalnymi wyrobami, pamiątkami, biżuterią i zabawkami. Każde stoisko jest barwne, co przyciąga zwłaszcza najmłodszych. Na Krupówkach znajduje się słynny hotel Morskie Oko, Dworzec Tatrzański oraz Muzeum Tatrzańskie.

Poznaj kulturę podhalańską!

Wspomnieliśmy o niezwykłej zakopiańskiej architekturze. Jednym z najpiękniejszych przykładów jest willa Koliba, w której znajduje się Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Budynek pochodzi z XIX wieku i jest prawdziwym wzorcem stylu zakopiańskiego. Wnętrze utrzymane jest w konwencji. Znajdziesz tu urządzone pokoje wraz z etnograficzną kolekcją pochodzącą z przełomu XIX i XX wieku. Chętnych do poznania podhalańskiej kultury ucieszy fakt, że Muzeum Tatrzańskie rozłożone jest w kilku budynkach. Tutaj liczą się nie tylko eksponaty, ale też budynki. Wille, dworki i zagrody utrzymane w doskonałej formie naprawdę cieszą oko. Ich wnętrza odwzorowują warunki, w których niegdyś odbywało się życie codzienne mieszkańców. W gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego znajdziesz trzy stałe wystawy: etnograficzną, historyczną oraz przyrodniczą.

Spróbuj regionalnej kuchni

W Zakopanem znajdziesz wiele knajp, w których zjesz prawdziwe góralskie potrawy. Sporo z nich mieści się w tradycyjnych drewnianych budynkach z widokiem na Tatry. Wizyta w górach to okazja na obiad, niespotykany w innych rejonach Polski. Kwaśnica na baraninie? Karczek jagnięcy? Prawdziwy oscypek? Hałuski? Najlepsze dania kuchni góralskiej znajdziesz właśnie tutaj, w Zakopanem. Potrawy będą smakować szczególnie wybornie po całym dniu wędrówki po szlakach.

Gdzie zanocować?

Jeśli chcesz zwiedzać Zakopane, przydadzą Ci się noclegi w centrum miasta. Sprawdź kilka naszych propozycji:

apartamenty zakopane

Apartament Queen w nowoczesnym stylu, położony przy Krupówkach

apartamenty do wynajęcia zakopane

Apartament Grand w sercu Krupówek, z niepowtarzalnym klimatem

Apartament Na Przełęczy na Krupówkach, z regionalnymi akcentami

A na niepogodę…

W Zakopanem i okolicy znajdziesz basen, aquapark, teatr, kino. Dla dzieci też czeka mnogość atrakcji w postaci specjalnych krytych placów zabaw. Miłośników zwierząt ucieszy obecność Myszogrodu oraz Papugarni Egzotyczne Zakopane – tutaj zarówno dorośli, jak i dzieci będą mogły zobaczyć te sprytne zwierzęta w zadbanym środowisku i poszerzyć swoją wiedzę na ich temat. Na Krupówkach znajdziesz też dosyć ciekawe muzeum Figur Woskowych, a nieco dalej kino 7D, które zauroczy zwłaszcza dzieci.