Voucher Prezent na każda okazję!
Apartament AquaPark Lux
Dom Nam Zatoką
Góral Tour

Zakopane

giewont skocznia zakopaneZakopane – miasto o niezwykłym charakterze, unikalnym klimacie, wspaniałym folklorze i ciekawej historii położone u stóp Tatr. Choć samo miasto nie jest stare, w porównaniu do innych polskich miast, nie brakuje tu zabytków oraz muzeów do zwiedzania. Zakopane posiada wspaniałą ofertę aktywnego wypoczynku oraz szeroką bazę noclegową (przede wszystkim apartamenty i pokoje). Przez cały rok są dostępne dla turystów liczne stoki narciarskie: Kasprowy Wierch z Doliną Gąsienicową i Doliną Goryczkową, Polana Szymoszkowa, Nosal, Harenda, Małe Ciche, Butorowy Wierch, Gubałówka. Również okoliczne kompleksy sportowe: Witów Ski, Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska, Długa Polana w Nowym Targu, Kluszkowce oferują możliwość uprawiania narciarstwa i snowboardu na wszystkich stopniach zaawansowania – od początkującego po zawodniczy.

Poza sezonem zimowym polecamy wędrówki po niezliczonych wprost szlakach i przełęczach, z zapierającymi dech w piersiach widokami.

tatry panorama

 Zakopane jest najważniejszym miastem Podhala i bez wątpienia jedną z największych atrakcji turystycznych kraju. Jest położone pomiędzy wysokością 800 a 1100 m n.p.m., co czyni je najwyżej położonym miastem w Polsce, które dodatkowo posiada wspaniałe czyste powietrze. Co roku odwiedzają Zakopane setki tysięcy turystów po to, aby doświadczyć unikalnej kultury góralskiej, wziąć udział w licznych festynach i występach zespołów folklorystycznych. Jeśli chodzi o nocleg, oferta w mieście jest olbrzymia i każdy znajdzie tu coś na swoją kieszeń – od pięciogwiazdkowych hoteli, poprzez luksusowe apartamenty  - co szczególnie polecamy (VisitZakopane.pl dysponuje czterdziestoma wygodnymi, dobrze wyposażonymi i położonymi w różnych częściach miasta apartamentami), hoteliki, pensjonaty, kwatery, hostele, aż po tanie pokoje i kwatery w góralskich chatach.

Dojazd do Zakopanego jest możliwy praktycznie z każdego zakątka Polski – licznymi autobusami oraz pociągami. Trasa samochodowa prowadzi popularną „Zakopianką”, która biegnie od Krakowa. W sezonie polecamy alternatywne drogi dojazdowe przez: Chochołów lub Bukowinę Tatrzańską.

Zakopane willa kolibaPoczątki Zakopanego można ustalić na drugą połowę XIV w., kiedy to sezonowe osady pasterskie przekształciły się w wieś. W 1772 roku wieś została włączona do Cesarstwa Austriackiego a następnie w 1824 roku wieś i część Tatr została sprzedana rodzinie Homolacsów. Z ich inicjatywy powstał tu pierwszy kościół. Turystyczny boom nastał jednak dopiero wraz z powstaniem Towarzystwa Tatrzańskiego w roku 1873. Współzałożyciel towarzystwa, Tytus Chałubiński, z zamiłowania przyrodnik, z zawodu lekarz i pionier taternictwa był w tych czasach gorącym orędownikiem Zakopanego. Dzięki temu coraz więcej gości pojawiało się w Zakopanem. Turyści zamieszkiwali w góralskich domkach i turystyka zaczęła się rozwijać. W 1876 r. Zakopane uzyskało status uzdrowiska. Prężny rozwój miasta nastąpił, gdy powstała droga łącząca Zakopane z Nowym Targiem i poprowadzono linię kolejową z Chabówki. Ta ułatwiona dostępność do Zakopanego spowodowało jeszcze większe zainteresowanie ze strony turystów. Na przełomie XIX i XX w. powstało wiele pensjonatów i sanatoriów. Zakopane w tym okresie stało się bardzo modne wśród elit artystycznych. Propagował je między innymi Stanisław Witkiewicz i jego syn, Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), którzy wywarli chyba największy wpływ na Zakopane poprzez wprowadzenie „stylu zakopiańskiego” przede wszystkim do budownictwa. Ta zmiana była odpowiedzią na styl tyrolski, który zaczynał się pojawiać w architekturze Zakopanego.

Jaszczurowka

Witkiewicz senior obawiając się, że styl tyrolski, który pochodził z Austrii wypchnie polskie wpływy w budownictwie, postawił tak mocno na swój własny unikalny „styl zakopiański”, że do dzisiejszego dnia jest on znakiem rozpoznawczym całego podhala a szczególnie Zakopanego. Do dziś żyje też legenda Witkacego znakomicie podtrzymywana przez zakopiański Teatr nazwany jego imieniem. W latach międzywojennych, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, miasto przeżyło wspaniały okres rozkwitu. W 1922 roku otwarte zostało Muzeum Tatrzańskie, w 1936 uruchomiono kolejkę na Kasprowy Wierch. Następnie w 1938 r. otwarto kolej na Gubałówkę. W 1925 r. wybudowano Wielką Krokiew a następnie dwukrotnie w 1929 i 1939 roku odbyły się w Zakopanem Narciarskie Mistrzostwa Świata FIS. Od tego czasu, Zakopane stało się również stolicą sportów zimowych i szczególnie w ostatnich czasach przeżywa prawdziwe oblężenie gości w czasie konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich. Jak wszyscy wiemy i widzimy, do dziś miasto to rozwija się niezwykle dynamicznie, szczególnie w dziedzinie turystyki.

Dotacja UE