Tatry swoimi malowniczymi trasami przyciągają rowerzystów z całej Polski. Są tu zarówno trudne ścieżki dla wprawnych kolarzy jak i prostsze dla rodzin z dziećmi. Zobacz jak się przygotować i sprawdź, które trasy polecamy!

Tatry rowerem – doskonały pomysł dla aktywnych

Jeśli po raz pierwszy wyruszasz na wycieczkę rowerową w tego typu miejsce, powinieneś się przygotować. Jeśli nie masz roweru lub nie chcesz go przywozić z domu – skorzystaj z jednej z wielu wypożyczalni rowerowych, które znajdziesz w każdym większym mieście. Zanim wyjedziesz w trasę, zwróć uwagę na stan techniczny swojego pojazdu i koniecznie zabierz ze sobą kask.

Przypominamy – góry cechują się nieprzewidywalnością, jeśli chodzi o pogodę. Dlatego zawsze zabieraj ze sobą ciepły polar i przeciwdeszczową kurtkę, nawet jeśli z rana świeci słońce. Zaopatrz się w prowiant na drogę i wodę.

Planujesz wycieczki rowerowe na Podhalu i nie masz jeszcze noclegu? Z Visitzakopane dokonasz dobrego wyboru – spójrz na nasze najlepsze apartamenty w Zakopanem.

Rowerem przez Tatry – najciekawsze trasy dla każdego

Szlaki w Tatrach należą do bardzo zróżnicowanych, jeśli chodzi o trudność. Zarówno rodziny z dziećmi jak i zapaleni rowerzyści znajdą tu coś dla siebie. Wybierając trasę nie kieruj się wyłącznie jej długością, a przede wszystkim różnicą wzniesień i kątem nachylenia. Krótka jazda pod górkę zmęczy Cię bardziej niż długa po prostej drodze.

 

 

Niedaleko Stacji Dolnej Gubałówka znajduje się apartament Malta – połączenie ciszy i zieleni wraz z tętniącym życiem Zakopanem.

Zjazd z Gubałówki

Jeden z najpopularniejszych szczytów Zakopanego, Gubałówka, oferuje kilka tras rowerowych. Bardzo popularne jest wjeżdżanie na szczyt wyciągiem, a powrót rowerem. Na szczycie znajduje się wypożyczalnia, gdzie wybierzesz odpowiedni dla siebie jednoślad, po czym zjedziesz dowolną trasą aż do centrum miasta. Możesz albo udać się trasą na wprost, albo zahaczyć o jeden z dwóch bardzo malowniczych szlaków – Dolinę Chochołowską lub Drogę pod Reglami.

 

 

 

Turystyka rowerowa w Tatrzańskim Parku Narodowym

W Tatrzańskim Parku Narodowym znajdziesz specjalne szlaki i drogi dla rowerów. Pamiętaj – poruszanie się rowerem poza wyznaczonymi ścieżkami jest zabronione! Wiele tras turystycznych jest przeznaczonych wyłącznie dla pieszych – zwłaszcza tych najczęściej uczęszczanych. Podyktowane jest to bezpieczeństwem – przez wzmożony ruch pieszych i rowerów mogłoby dochodzić do wypadków. Zobacz poniżej dwie najpopularniejsze trasy dla rowerów w Tatrzańskim Parku Narodowym:

Dolina Chochołowska – odcinek 6,4 km od Siwej Polany do Polany Chochołowskiej prowadzący przez jedną z najbardziej rozpoznawalnych dolin tatrzańskich. Jest to trasa o trudności zróżnicowanej – są tu zarówno odcinki asfaltowe, jak i dość trudne, kamieniste. Przy wjeździe do Doliny Chochołowskiej pobierana jest dodatkowa opłata – po 5 zł od roweru.

Droga pod Reglami – trasa o długości 10,7 km jest przyjazna dla każdego rowerzysty. Prowadzi ją szlak pomiędzy hotelem Murowanica w Dolinie Bystrej, a Siwą Polaną. W większości ma podłoże piaszczysto-kamieniste – na kilku bardziej stromych odcinkach bez problemu można przeprowadzić rower.

 

Szlak Wokół Tatr

To trasa rowerowa, która ma zostać ukończona w 2020 roku. Będzie miała łącznie aż 250 kilometrów! Ta międzynarodowa ścieżka rowerowa jest naprawdę malownicza i raczej nie ma zbyt wysokiego poziomu trudności. Jest także bezpieczna i odseparowana od ruchu samochodowego, dlatego będzie doskonała dla rodzin z dziećmi. Wzdłuż ścieżki znajdują się zadaszone miejsca postojowe, a na oficjalnej stronie Szlaku możesz znaleźć m.in. bazę noclegową czy atrakcje turystyczne.