Wybierając się w Tatry, koniecznie zwróć uwagę na przepiękną góralską kulturę, którą wytworzyli przed laty mieszkańcy regionu. Charakterystyczne budownictwo, elementy architektoniczne, bogato zdobione meble i przedmioty codziennego użytku, piękne stroje i pyszna kuchnia – zobacz gdzie najlepiej poznawać kulturę Podhala!

Góralskie jedzenie w tradycyjnych karczmach

Nie sposób być w Zakopanem i nie skosztować regionalnej kuchni. Poszukaj restauracji, która prowadzona jest przez prawdziwych górali i odwołuje się do lokalnych tradycji. Porozmawiaj z właścicielami. Dowiedz się, jak wygląda przygotowywanie regionalnych posiłków. Takie knajpy zazwyczaj są bogato zdobione i mają swoje zbiory pamiątek – czasem możesz mieć szansę usłyszenia muzyki na żywo. Taki wspólny wieczór w gronie rodziny lub przyjaciół na pewno zapadnie wam na długo w pamięć!

Nocleg z góralskim klimatem

W ofercie VisitZakopane.pl znajdziesz dużo apartamentów utrzymanych w góralskiej stylistyce. Posiadamy nowocześnie wyposażone apartamenty, urządzone w zabytkowych willach. Proponujemy dla Ciebie:

 

Apartament DĘBOWY Zakopane Centrum

Apartament KLONOWY Zakopane Centrum

 

Obydwa apartamenty mieszczą się w pięknej odrestaurowanej Willi Konradówka z 1893 roku. Budynek znajduje się w centrum Zakopanego. Apartamenty te mają nowoczesne wyposażenie, a jednocześnie zachowują góralski klimat – dzięki bogatym dekoracjom i zdobionym meblom.

Porozmawiaj z mieszkańcami

Najlepszym źródłem wiedzy o historii rejonu jest rozmowa z jego najstarszymi mieszkańcami. Wielu górali prowadzi pensjonaty, schroniska, restauracje czy pracownie rzemieślnicze. Poszukaj takich miejsc. Potowarzysz gospodarzowi podczas jego pracy, posłuchaj opowieści. Niektórzy z nich mają do opowiedzenia wiele niesamowitych historii, dotyczących wydarzeń sprzed lat. Taka bezpośrednia rozmowa da Ci o wiele więcej niż zwykła wycieczka do muzeum. Jest też szansa, że właściciel będzie posiadał własne zbiory, które były przekazywane w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Naprawdę warto!

Liczne filie Muzeum Tatrzańskiego

Muzeum Tatrzańskie wychodzi poza główny gmach. Liczne kolekcje sztuki użytkowej, tradycyjnych ubiorów i ozdób znajdziesz w kilku filiach. Zazwyczaj ekspozycje znajdują się w doskonale zachowanych willach, dworkach i chałupach. Tam często spotkasz całe aranżowane przestrzenie, dzięki którym przeniesiesz się do Zakopanego z XIX wieku. Są to: Zagroda Sołtysów, Zagroda Korkoszów oraz Dwór w Łopusznej. W gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego obejrzysz trzy stałe ekspozycje:

  • Wystawa etnograficzna, gdzie zobaczysz jak wyglądało niegdyś życie na Podhalu;
  • Wystawa historyczna, która dokumentuje historię regionu;
  • Wystawa przyrodnicza, dzięki której dowiesz się o tatrzańskiej florze i faunie.

W pozostałych budynkach należących do Muzeum Tatrzańskiego zobaczysz wystawy tematyczne. Są to między innymi Galeria Sztuki XX wieku albo Muzeum Stylu Zakopiańskiego.

Warto jest poznać kulturę!

W dzisiejszych czasach Zakopane coraz bardziej się komercjalizuje. Krupówki są przepełnione pamiątkami. Warto jest jednak być świadomym, skąd tak naprawdę pochodzą te wszystkie hafty i zdobienia. Podhale jest pełne kultury ludowej, o której naprawdę dobrze jest pamiętać. Dowiedz się jak jak wykonywano regionalne ornamenty, jak wyglądała praca prawdziwego rzemieślnika i w jaki sposób przebiegało życie mieszkańców ponad sto lat temu. Wybierz się więc na poszukiwania przejawów kultury góralskiej – masz naprawdę szeroki wybór!