Lato to dobry czas na wszelkiego rodzaju spacery i piesze wycieczki. Słońce przyciąga turystów, którzy dla pięknych widoków są w stanie przejść wiele kilometrów. A co w przypadku, gdy długie trasy stanowią dla nas problem? Co jeśli bez wysiłku chcielibyśmy znaleźć się na szczycie i nacieszyć oko niesamowitymi krajobrazami?

Gubałówka – atrakcja turystyczna Podhala

Na Pogórzu Gubałowskim, po północno-zachodniej stronie Zakopanego wznosi się szczyt Gubałówka (1126 m n.p.m). Jego nazwa pochodzi od polany, na której się znajduje. Gubałówka jest jednym z najpopularniejszych celów wycieczek turystów przyjeżdżających do stolicy Tatr, gdzie można również wynająć komfortowe apartamenty i inne miejsca noclegowe. Na szczyt najłatwiej dostać się za pomocą najnowocześniejszej kolejki linowo-terenowej, wybudowanej w 1938 roku. Jej dolna stacja znajduje się w samym centrum Zakopanego, w pobliżu Krupówek, dlatego bardzo łatwo do niej dotrzeć.

Z Gubałówki roztacza się wspaniały widok na całą panoramę Tatr, dlatego warto się tam wybrać przy dobrej pogodzie. W okresie wakacji i długich weekendów lepiej zaplanować wycieczkę w godzinach porannych, ze względu na tłumy turystów. Ze szczytu prowadzi spacerowy Szlak Papieski na Butorowski Wierch 1160 m n.p.m., z którego można zjechać kolejką krzesełkową do Kościeliska.

Na górze znajdują się między innymi:

  • ośrodek narciarski Gubałówka, z trasami na Polanie Gubałówka, rynną snowboardową i snowparkiem,
  • liczne, czynne zimą narciarskie wyciągi orczykowe,
  • zjeżdżalnia grawitacyjna,
  • przekaźnik radiowo-telewizyjny RTON Gubałówka z masztem o wysokości 102 m,
  • apartamenty do wynajęcia (np. Willa Na Szczycie),
  • sklepy z pamiątkami,
  • restauracje i budki z góralskimi przysmakami oraz ciepłymi i zimnymi napojami (piwo, grzane wino itd.).

Kasprowy Wierch – szczyt z niesamowitym widokiem

Na granicy polsko-słowackiej w Tatrach Zachodnich znajduje się Kasprowy Wierch (1897 m n.p.m). Jego nazwa pochodzi od leżącej u podnóży szczytu Hali Kasprowej, a ta z kolei według podań ludowych od imienia lub przezwiska jej właściciela – górala Kaspra. Kasprowy Wierch posiada jedyne w Polsce alpejskie tereny zjazdowe z naturalnym śniegiem, gdzie sezon narciarski trwa aż do maja. Na samym jego szczycie znajduje się obserwatorium meteorologiczne wybudowane w 1938 roku, które jest najwyżej położonym budynkiem w Polsce. Na górnej stacji kolejki mieści się także restauracja POZIOM 1959.

Kolej linowa na Kasprowy Wierch została wybudowana w 1936 roku. Jej dolna stacja mieści się w Kuźnicach, tam też można kupić bilety (ze względu na długie kolejki lepiej zaopatrzyć się w nie w sklepie on-line). Dużym udogodnieniem dla turystów jest możliwość wynajęcia apartamentów w Tatrach, na Kasprowym Wierchu oferuje je m.in. Zajazd Górski Kuźnice. Dzięki wyjątkowej lokalizacji turyści nie muszą wcześnie rano wyjeżdżać z Zakopanego, by ustawić się w kolejce po bilet.

Wjazd na szczyt Kasprowego trwa około 20 minut i odbywa się w dwóch etapach, z przesiadką na Myślenickich Turniach (1325 m n.p.m). Alternatywny sposób dotarcia na szczyt to piesza wędrówka. Najkrótsza trasa biegnie pod samą kolejką przez Myślenickie Turnie, zielonym szlakiem z Kuźnic – wejście na górę zajmuje około 3h.

Piesza wycieczka czy wjazd kolejką?

Gubałówka i Kasprowy Wierch to szczyty cieszące się wśród turystów dużą popularnością. Jeśli zamierzamy wjechać na górę kolejką, to zarówno zimą, jak i latem musimy uzbroić się w ogromną cierpliwość i mnóstwo wolnego czasu.

Z tego rozwiązania może skorzystać każdy, kto chce szybko dostać się na szczyt. Kolejka linowa, to także udogodnienie dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi – w wagoniku zmieści się wózek czy nosidełko.

Alternatywą dla kolejek linowych są piesze wędrówki – okazja do przeżycia niesamowitej przygody. Do wyboru mamy kilka mniej lub bardziej wymagających szlaków. Niezależnie od tego, którym pójdziemy, zapierające dech w piersiach widoki zrekompensują nam wszelkie trudności. Każdy kto jeszcze zastanawia się, czy warto być na Gubałówce i Kasprowym, powinien wiedzieć, że panorama Zakopanego i górskie krajobrazy wyglądają w tym miejscu naprawdę wyjątkowo.