Voucher Prezent na każda okazję!
Apartament AquaPark Lux
Dom Nam Zatoką
Góral Tour

Atrakcje

Spacery po Zakopanem

zakopane_krupowki_morskie_oko.jpgWizytę w Zakopanem najlepiej rozpocząć od skrzyżowania ul. Kościeliskiej z ul Krupówki (Studio KRUPÓWKI 3 minuty pieszo) centrum dawnej wsi Zakopane, które zreszta roli centrum nie straciło. Pod Gubałówką pomiędzy dolną stacją kolejki a Kościeliską znajduje się największe zakopiańskie targowisko (Apartament NOWY JORK). Niedaleko od wylotu Krupówek po północnej stronie ulicy leży stary Cmentarz na Pęksów Brzyzku założony w połowie XIX wieku. Pochowani są tu ludzie związani z Zakopanem i zasłużeni dla Polski, swoisty zakopiański Panteon: Kornel Makuszyński, Stanisław Witkiewicz, Karol Stryjeński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Władysław Orkan, Jan Krzeptowski Sabała, ks. Józef Stolarczyk, Antoni Kenar, Stanisław Rząsa i wielu innych. Są tu symboliczne groby Witkacego, Mariusza Zaruskiego, Bronisława Czecha. Groby znanych i cenionych znajdują się także na Nowym Cmentarzu przy ul. Nowotarskiej, na wprost Równi Krupowej.

Przed bramką Starego Cmentarza wznosi się kamienna kaplica z ok. 1800 r., a obok drewniany kościół Matki Boskiej Częstochowskiej wzniesiony z inicjatywy pierwszego proboszcza Zakopanego ks. Józefa Stolarczyka w latach 1847-1850. Wzdłuż ulicy Kościeliskiej w kierunku Krzeptówek ciągnie się oryginalna drewniana zabudowa złożona z chałup podhalańskich wzniesionych w XIX wieku. Są to oryginalne budynki, w większości użytkowane, należące do znamienitych zakopiańskich rodów gazdowskich. Tworzą żywy skansen urbanistyki i architektury Podhala (Apartament DUBAJ). Pośród nich stoją także nieco młodsze budynki np. Willa Cicha. Tutaj także pośród niewielkiego parku w pewnym oddaleniu od ulicy wznosi się Willa Koliba zbudowana w 1893 r. wg projektu Stanisław Witkiewicza, pierwszy budynek reprezentujący „styl zakopiański”. Jest siedzibą Muzeum Stylu Zakopiańskiego. W sąsiedztwie Koliby znajduje się piękna piaskowcowa kapliczka Koronacji NPM ufundowana w 1866 przez Jana Pitonia.

Wysoka widoczna z daleka cylindryczna wieża wzniesiona została przez górali jako wotum za ocalenie życia papieża Jana Pawłą II w czasie zamachu. Ostatnim interesującym miejscem w pobliżu ul. Kościeliskiej, niemal przy granicach Zakopanego jest wielokrotnie rozbudowywana od k. XVIII w. Chata Sabały.

W dolnej części Krupówek wznoszą się po zachodniej stronie ulicy budynki: murowany dawnego Dworca Tatrzańskiego (Apartament WERONA), kiedyś centrum kulturalnego Zakopanego, drewniany Dawnej Szkoły Przemysłu, a dziś zespołu szkół oraz piętrowa murowana siedziba Muzeum Tatrzańskiego. Po przeciwnej stronie powyżej ulicy wznosi się strzelista sylwetka nowego murowanego kościoła zakopiańskiego p.w. św. Jana Apostoła (Studio SIKLAWA tylko 3 minuty od centrum) wybudowanego w latach 1877-1896. Jego wnętrza projektowali m in: Stanisław Witkiewicz – kaplice Matki Boskiej Różańcowej i Jana Chrzciciela, Walery Eljasz Radzikowski – obrazy, Jan Nalborczyk – rzeźby, Kazimierz Wakulski – ołtarz główny, Edward Kovacs – ołtarze boczne i kaplica Najświętszego Pana Jezus.

zakopane_krupowki.jpgUlicę Krupówki wypełnia mieszanina starego i nowego budownictwa wszystkich stylów ostatnich stu lat: drewniane parterowe domki w stylu podhalańskim, eklektyczne, secesyjne i modernistyczne kamienice i współczesne domy (Apartament PORTO, Apartament MALAGA). Wyremontowany deptak ozdabiają latarnie w kształcie przebiśniegów. Ulicę zamyka pomnik hr. Władysława Zamoyskiego zasłużonego dla Zakopanego, Tatr i kultury polskiej (z Apartamentu Queen 2 minuty spacerem). Tuż obok wznosi się piętrowa drewniana Willa Poraj z charakterystycznymi nadwieszonymi balkonami w narożniku zwieńczonymi wysokimi daszkami. Budynek wybudowany został w 1887 roku. Na przedłużeniu ul. Kościuszki po zachodniej stronie Krupówek wznosi się największy w Polsce Dom Turysty PTTK zbudowany w stylu nawiązującym do zakopiańszczyzny w latach 60. XX wieku. Przed nim znajduje się pomnik Władysława Hasiora „Ratownikom górskim”, wystawiony na pamiątkę wszystkim, którzy narażając swoje życie i często ginąc wyruszali na wyprawy ratunkowe w Tatry. Przy ulicy Kasprusie znajdują się dwa ważne budynki miasta (Apartament VICTORIA). Willa Atma z 1905 r. (Apartament ORANGE), w której w latach 1930-1936 mieszkał Karol Szymanowski. Dzisiaj jest tu Muzeum Karola Szymanowskiego z licznymi pamiątkami po artyście. Nieco dalej znajduje się drewniana willa Czerwony Dwór (Apartament MANGO) zbudowana w stylu zakopiańskim w 1905 roku. Mieszkał tu Stefan Żeromski. Miejsc związanych ze sławnymi Polakami jest tu bardzo wiele. Informują o nich tablice pamiątkowe rozmieszczone w różnych punktach miasta. Jednym z charakterystycznych pomników jest obelisk z popiersiem Tytusa Chałubińskiego (Apartament SUPERIOR) i siedzącą postacią Jana Krzeptowskiego Sabały zaprojektowany przez Jan Nalborczyka i odsłonięty w 1903 roku. Znajduje się w rozwidleniu ulic: Zamojskiego i Chałubińskiego (Apartament MALTA).

Na Antałówce przy ulicy Droga na Antałówkę (Apartament POGODNY) znajduje się Witkiewiczówka zaprojektowana przez Jana Witkiewicza Koszczyca willa w stylu zakopiańskim. Mieszkał tutaj przez pewien czas Stanisław Ignacy Witkiewicz. Na leżącym po sąsiedzku Kozińcu przy tej samej ulicy znajduje się Dom pod Jedlami (Apartament WIOSENNY), zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza, uważany za najładniejszy budynek wzniesiony w stylu zakopiańskim.

Na Harendzie, leżącej u stóp Gubałówki w drewnianej willi nawiązującej architekturą do stylu zakopiańskiego znajduje się muzeum Jana Kasprowicza. Pisarz zakupił ten dom w 1923 roku i spędził tu ostatnie trzy lata swojego życia. Możemy tu zobaczyć wiele pamiątek po pisarzu, w tym jego rękopisy. Obok willi znajduje się mauzoleum Jana Kasprowicza, gdzie pisarz jest pochowany wraz ze swoja żoną. Tuż obok wznosi się XVIII-wieczny kościółek drewniany św. Jana Ewangelisty, przeniesiony w 1947 r. z Zakrzowa k. Kalwarii Zebrzydowskiej.

Tatry Polskie

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska – najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach (z Apartamentu ZAWRAT można dojechać w 10 minut). Zajmuje obszar Dolina Chochołowskaponad 35 km² i ma długość ok. 10 km. Dolina w dolnej części tworzy głęboki wąwóz, na którym występują przewężenia, zwane bramami. Górna część doliny rozdziela się natomiast na trzy główne ramiona: Dolinę Starorobociańską, Dolinę Chochołowską Wyżnią i Dolinę Jarząbczą. Zbudowana jest głównie z dwóch rodzajów skał: pierwsze krystaliczne – gnejsy i granity oraz osadowe – łupki, wapienie kredowe i dolomity triasowe. Dolina ta jest częściowo pochodzenia polodowcowego, a częściowo ukształtował ją potok Chochołowski. Efektem tych zjawisk krasowych są również liczne jaskinie z największą Szczeliną Chochołowską na czele, jednak żadna z nich nie nadaje się do udostępnienia turystycznego. Nazwę swą dolina zawdzięcza oddalonej o kilkanaście kilometrów wsi Chochołów. Dzięki występowaniu w dolinie dużej powierzchni polan i hal, stała się ona największym ośrodkiem pasterstwa w Tatrach. Łączy się z tym powstanie dużej ilości szałasów i bacówek. Niegdyś wydobywano tu również rudy żelaza, które początkowo wytapiano na miejscu, później zwożono je tzw. Drogą pod Reglami do huty w Kuźnicach. Dzisiaj jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Na samej górze doliny wybudowano duże schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej, które stało się główną bazą wypadową turystyki letniej i zimowej w tej części Tatr.

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska tworzy długi i głęboki wąwóz skalny, którego ściany, w trzech miejscach zwane bramami (Brama Kantaka, Brama Kraszewskiego i Brama Raptawicka), wyraźnie zbliżają się do siebie. Wpływ na ukształtowanie doliny miał lodowiec sięgający kiedyś do Doliny Smytniej. Jest ona zbudowana głównie ze skał osadowych, podatnych na wietrzenie wapieni, w związku z czym duży udział w jej kształtowaniu miał również płynący dnem doliny Kościeliski Potok. Możemy tam zobaczyć skały o fantastycznych kształtach, strome ściany i liczne jaskinie. Dolina Kościeliska (Apartament GIEWONT VIEW i widzisz to co chcesz) ma ok. 9 km długości, obwód ok. 27 km, a powierzchnię ok. 35 km². Posiada liczne boczne odgałęzienia (Dolina Miętusia, Dolina Tomanowa, Dolina Pyszniańska, Żleb pod Wysranki, Wąwóz Kraków, Wściekły Żleb, Iwanowska Dolinka, Dolina Smytnia). Najwyższym punktem w otoczeniu Doliny Kościeliskiej (Apartament PASTELOWY zapewni romantyczne chwile)  jest Błyszcz (2159 m n.p.m.) Z doliny jest widoczna również Bystra (2248 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Tatr Zachodnich. W Dolinie Kościeliskiej znajduje się kilka bardzo popularnych jaskiń, które warto odwiedzić między innymi: Jaskinia Mroźna, Smocza Jama, Jaskinia Mylna i Jaskinia Raptawicka.

Doskonałym punktem wyjścia dla wycieczek w Dolinie Kościeliskiej są położone w Kościelisku wygodne i w pełni wyposażone apartamenty, w których nocleg proponuje VisitZakopane.pl.

Morskie Oko

Morskie Oko ( STUDIO MORSKIE OKO - punkt startowy wycieczki ) jest największym i jednocześnie

Morskie Oko

najbardziej znanym jeziorem w Polskich Tatrach. Położone jest w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m. Jezioro to jest pochodzenia polodowcowego o charakterze karowo-morenowym, ma powierzchnię 34,93 ha, a w najgłębszym miejscu osiąga 50,8 m. Dno zasłane jest głazami i żwirem. Morskie Oko dawniej nazywano Rybim Jeziorem lub Rybim Stawem, ponieważ jest jednym z niewielu zarybionych w sposób naturalny jezior tatrzańskich. Żyją w nim pstrągi. Ze stawu wypływa Rybi Potok, tworzący w początkowym odcinku kilka Rybich Stawków: Małe Morskie Oko, Żabie Oko i Małe Żabie Oko. Na morenie jeziora wybudowano schronisko PTTK nazwane imieniem Stanisława Staszica. Niedaleko, w kierunku północnym ,znajduje się drugie duże jezioro - Czarny Staw pod Rysami, które również jest warte odwiedzenia. W historii pierwsze wzmianki o Morskim Oku pojawiły się w 1575 r. W 1637 r. król Władysław IV nadał prawo użytkowania pastwisk przy Morskim Oku Władysławowi Nowobilskiemu. Własnością prywatną Morskie Oko stało się w 1824 r., gdy dobra zakopiańskie zakupił od władz austriackich Emanuel Homolacs, a po nim Władysław Zamoyski. Od 1933 r. jest własnością państwa polskiego.

Polana Kalatówki

Polana Kalatówki jest uważana za jedną z najładniej położonych polan tatrzańskich. Należała ona do rodziny Kalatów z Szaflar. Niedaleko polany znajdują się Wywierzyska Bystrej, które przez długi czas były uważane za źródła Białego Dunajca. W okolicy są również jaskinie, które są dostępne dla speleologów. W lecie wypasane są tu owce, w zimie zaś funkcjonuje stok narciarski. Narciarstwo na Kalatówkach istnieje już od początku XX wieku. Tutaj też powstały pierwsze skocznie narciarskie w Zakopanem oraz organizowane były pierwsze zawody narciarskie. Co roku w lany poniedziałek, odbywają się tu wielkanocne zawody narciarskie im. Krystyny Behounek. W okresie międzywojennym w 1938 roku wybudowano Hotel Górski, który od początku swego istnienia stanowi ważny punkt dla turystów i narciarzy. Po wojnie spotykali się tu polscy jazzmani, którzy w sposób doskonały łączyli motywy muzyki podhalańskiej z jazzem. Do dziś jazzowe tradycje są utrzymywane w Hotelu, co stanowi niezwykłą atrakcją turystyczną, bo jak powiedział Zbigniew Namysłowski: „góry i jazz wyjątkowo dobrze do siebie pasują”.

Wielka Krokiew - skocznia narciarska im. Stanisława Marusarza, ul. Bronisława Czecha


giewont_skocznia_zakopane.jpgWielka Krokiew im. Stanisława Marusarza jest największą skocznią narciarską w Polsce. Jest uważana za jeden z najpiękniejszych obiektów tego typu na świecie i od początku przyciągała najlepszych skoczków narciarskich z całego świata. Została zbudowana wg projektu Karola Stryjeńskiego na północnym stoku góry Krokiew w Tatrach i uroczyście otwarta 22 marca 1925 roku. Pierwszy oficjalny rekord tej skoczni należał do Stanisława Gąsienicy-Sieczki. Wynosił on wówczas 36 metrów. Dzisiaj rekord na Wielkiej Krokwi należy do Svena Hannawalda, który 18 stycznia 2003 skoczył 140 m. Najdłuższy w historii skok na Krokwi został oddany w 2004 w trakcie treningu przez norweskiego skoczka Erika Ulimoena – pokonał on dystans 146,5 m. Punkt konstrukcyjny Wielkiej Krokwi znajduje się na 120 metrze. Najazd po przebudowie wynosi 91 m. Oficjalnie obiekt może pomieścić 40 tys. widzów, co sprawia, że jest to jeden z największych obiektów sportowych w Polsce pod względem pojemności trybun. Podczas konkursu Pucharu Świata w 2002 r. pod skocznią zgromadziło się około 50 tys. kibiców. W pobliżu Wielkiej Krokwi położone są apartamenty, Mount Everest, Kilimanjaro, K2, Olimp, Himalaya, w których nocleg oferuje VisitZakopane.pl

Zakopane GubałówkaGubałówka kolej szynowa

Gubałówka

tel. (+48) 18 20 148 30, (+48) 18 20 148 30

To jeden ze szczytów Pasma Gubałowskiego o wysokości1123 m n.p.m. Pasmo to wznosi się 300 m nad Zakopanem, a rozciąga od Witowa przez Zakopane do Poronina. Wielu turystów  przyjeżdża tu, aby z góry obejrzeć panoramę Tatr. Na szczyt można wyjechać kolejką linowo-terenową uruchomioną w 1938 r. Wychodząc z kolejki przed budynkiem restauracji od razu możemy dostrzec rzeźbę Stanisława Kaniaka „Polonia Restituta”. Jest ona ustawiona w stronę Tatr, a na ręku przysiada jej polski orzeł. Dojechać na górę możemy również wyciągami krzesełkowymi z Szymoszkowej (Apartament ATLANTYK SPA - kto chce ten ma) lub kolejką na Butorowy Wierch. Na górze można spacerować między stacjami „promenadą gubałowską” lub przejechać się góralską dorożką. Z góry rozciąga się kilka szlaków rowerowych na Harendę, do Chochołowa lub Witowa. Ze szczytu Gubałówki zimą prowadzi w dół kilka tras narciarskich, w pobliżu których możemy wynająć instruktorów snowboardu i narciarstwa. W pobliżu Gubałówki VisitZakopane.pl proponuje nocleg w wygodnych apartamentach Opal SPA, Amber SPA, Diament .

Stary Kościół, Ul. Kościeliskiej

Stary KościółStary Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, często nazwany „kościółkiem”, jest najstarszą świątynią i zarazem jednym z najcenniejszych zabytków w Zakopanem. Został postawiony w 1847 roku pod kierownictwem Sebastiana Gąsienicy oraz z inicjatywy Klementyny i Edwarda Homolacsów. Pierwsza msza święta została odprawiona 6 stycznia 1848 roku. W latach 1850-1851 pod nadzorem proboszcza Józefa Stolarczyka dokonano rozbudowy kościółka. Dobudowano wtedy część południową z wieżą i nadano kształt budowli, który pozostał do dzisiaj.
Wyposażenie wnętrza jest dziełem podhalańskich artystów - ołtarz został wykonany przez Wojciecha Kułach Wawrzyńcoka, natomiast obrazy przedstawiające Drogę Krzyżową, namalowane na szkle, są dziełem zakopiańskiej artystki Heleny Roj-Kozłowskiej.
Ciekawostką jest położenie kościoła. Nie jest on usytuowany jak typowy kościół na linii wschód – zachód, lecz podobnie jak w sąsiednich budynkach i chałupach, wejście kościoła jest od południa (Apartament Pastelowy).

Jaszczurówka

Jaszczurówka

Jest to drewniana kaplica pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest  jednym z najbardziej znanych polskich dzieł architektury. Zaprojektowana przez twórcę stylu zakopiańskiego – Stanisława Witkiewicza. Powstała w latach 1904-1908 dzięki fundacji rodziny Uznańskich. Jest pełna mistrzowskich ozdób, setek płaskorzeźb i ażurów. Ołtarz główny wewnątrz Jaszczurówki ma kształt chaty podhalańskiej. Witraże przedstawiają różne wizerunki Matki Boskiej oraz herby Polski i Litwy. Możemy również podziwiać malowane na szkle stacje Drogi Krzyżowej wykonania Józefa Jachymiaka. Wielu twórców projektowało kościoły i kaplice wzorując się na Kapliczce w Jaszczurówce.

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego

ul. Krupówki 10, tel. 018-20-152-05, 018-20-129-35
Otwarte: środa - sobota 9:00 - 17:00, niedziela 9:00 - 15:00
bilet normalny 7,00 zł, bilet ulgowy 5,50 zł

Muzeum liczy sobie już 120 lat. Zaprojektowane zostało przez Stanisława Witkiewicza (elewacja) i Franciszka Mączyńskiego (projekt techniczny). W muzeum znajdują się 3 wystawy stałe: historyczna, etnograficznaą i przyrodnicza (Apartament CYTRYNOWY). Pierwsza opowiada historię regionu, dzięki fotografiom i dokumentom z archiwum możemy poznać historię Zakopanego od początków osadnictwa na tych terenach. Wystawa etnograficzna pokazuje zwiedzającym, jak wyglądała prawdziwa podhalańska chałupa. Dzięki imitacji „czarnej” i „białej” izby możemy obejrzeć, jak mieszkali niegdyś prawdziwi górale. Na wystawie możemy obejrzeć również dawne rzeźby, instrumenty czy stroje ludowe. Przyrodnicza część wystawy z jednej strony poświęcona jest ukazaniu tworzenia się Tatr (Apartament MANGO). Opisuje procesy górotwórcze i przedstawia typowe skały i skamieniałości. Z drugiej strony natomiast pokazuje mieszkańców Tatr - zarówno zwierzęta, jak i rośliny. W kolorowych gablotach możemy obejrzeć najciekawsze gatunki i dowiedzieć się, które z nich żyją pod ochroną (Studio KRUPÓWKI 3 minuty pieszo).

zakopane_cmetarz.jpgStary cmentarz przy Pękowym Brzyzku, ul. Kościeliska Jest to cmentarz założony dzięki ks. Józefowi Stolarczykowi w 1850 roku przy najstarszym Kościele w Zakopanem. Nazwa ta powstała od nazwiska Jana Pęksy, który podarował ten skrawek ziemi oraz samego gruntu leżącego na „brzyzku” czyli stromiźnie (Apartament SKALISTY). Miejsce to nazywa się również „Cmentarzem Zasłużonych” ponieważ od pochowania tu dr Tytusa Chałubińskiego uznano to miejsce za zabytek kultury. Od tej pory chowano tu tylko ludzi zasłużonych dla Zakopanego i Polski. Żeby móc być tam pochowanym potrzebna jest zgoda konserwatorów zabytków. Do tej pory pochowano tam ok. 320 osób. Między innymi: Józefa Stolarczyka, Stanisława Witkiewicza, Władysława Orkana, Antoniego Kenara, Kazimierza Tetmajera, Helenę Marusarzównę, Józefa Fedorowicza, Jana Długosza, Jana Krzeptowskiego Sabałę, Antoniego Rząsy, Józefa Krzeptowskiego, Kornela Makuszyńskiego.

Willa Atma, Muzeum Karola Szymanowskiego

ul. Kasprusie 19


Willa

Willa Atma

Atma została wybudowana jako pensjonat przez Karola Szymanowskiego Stocha pod koniec XIX w. Willa zawdzięcza swoją nazwę sanskrytowi „Atma”, co oznacza "spokój duszy". Została ona nadana w latach 20. XIX w. Początkowo willa miała tylko parter, w 1926 r. dobudowano dodatkowe piętro. Miała już zatem 7 pokoi oraz 2 pomieszczenia gospodarcze (Apartament ORANGE). Willa Atma służyła jako nieformalny pensjonat do 1930 r. Karol Szymanowski, który od dziecka chorował na gruźlicę, często przyjeżdżał do Zakopanego w ramach leczenia. W 1930 r. kompozytor osiedlił się na stałe w Zakopanem, właśnie w Willi Atmie (Apartament TETMAJERÓWKA). To właśnie w niej powstały jego najwybitniejsze dzieła takie, jak: Harnasie, Pieśni Kurpiowskie, Mazurki na fortepian. Szymanowski mieszkał w willi do 1936 r. 6 kwietnia 1956 r. odsłonięta została tablica upamiętniająca pobyt sławnego kompozytora, natomiast w 1972 r. dwóch dziennikarzy z Warszawy, Zdzisław Sierpiński oraz Jerzy Waldorff, zainicjowali wykup „Atmy” dzięki składką społecznym. Willa została przekazana Muzeum Narodowemu w Krakowie, a 6 marca 1976 r. powstało Muzeum Biograficzne Karola Szymanowskiego (Apartament VISITzakopane). W muzeum można znaleźć zrekonstruowaną pracownię artysty, pianino, ksiązki, listy i rzeczy osobiste Szymanowskiego. Znajduje się tu również maska pośmiertna kompozytora wykonana przez Stanisława Ignacego Witkiewicza. W „Atmie” organizowane są koncerty kameralne oraz wieczory muzyczne. Willa Atma gościła dotychczas wielu ludzi sztuki, m.in. byli to Piotr Paleczny, Jan Ekier, Wanda Wilkomirska, Witold Małcużyński, Andrzej Kulka, Teresa Żylis-Gara, Kaja Danczowska.

Wyciągi narciarskie

Zakopane to narciarska stolica Polski. Główne ośrodki narciarskie: Kasprowy Wierch z Kotłami Gąsienicowym i Goryczkowym, Nosal, Szymoszkowa Polana(Apartamenty: PACYFIK SPA i INDYJSKI SPA), Gubałówka i Harenda. Inną sportową atrakcją jest kompleks skoczni pod Krokwią, tatrzańskiego wzgórza ze skocznią Wielka Krokiew gdzie zwsze w styczniu odbywają się zawody w skokach narciarskich.

Aquapark na Antałówce

Aquapark na Antałówce, wykorzystuje źródła geotermalne. Największą atrakcją parku wodnego (w pobliżu nasze apartamenty: AquaPark LARGEAquaPark LUX) jest zjeżdżalnia „zielona” o długości 167 metrów. Są tu jeszcze baseny pływackie, jacuzzi, brodziki dla dzieci i górski potok. W budynku także kręgielnia z widokiem na kompleks basenów.

Galeria Władysława Hasiora

ul. Jagiellońska 18b tel.:  (+48) 18-20-668-71, (+48) 18-20-668-71, czynna: środa - sobota 11.00 - 18.00 niedziela 9.00 - 15.00

Budynek został przekazany artyście przez Urząd Miasta w roku 1985 roku (Apartament AquaPark ONE). Hasior zagospodarował go jako swoją pracownię artystyczną. Sam zaprojektował całe wnętrze i stworzył pożądaną atmosferę (Apartament AquaPark VIOLET). Galeria zatem sama stała się jego dziełem. Sam Hasior przez większość życia związany był z Zakopanem. Jego twórczość uważana jest za bardzo polską i związaną z podhalem. Jego prace bywają bardzo szokujące i prowokujące. Uznawany jest za najoryginalniejszego polskiego artystę współczesnego.

Dworzec Tatrzański Towarzystwa Tatrzańskiego

ul. Krupówki 12
Znany dawniej jako Dwór Tatrzański, był początkowo drewnianym budynkiem wybudowanym w roku 1881 przez Towarzystwo Tatrzańskie wg projektu arch. Karola Zaremby. Obiekt został uroczyście otwarty 30 VII 1882 r. Budynek mieścił biura Towarzystwa Tatrzańskiego, sale balową, pokoje dla pań i panów oraz bibliotekę z czytelnią (Apartament DĘBOWY). W budynku organizowano wiece, zabawy, przedstawienia teatralne, koncerty odczyty i zabawy. Był to pierwszy „dom kultury” w Zakopanem. Występowali tu m.in. Stanisław Barcewicz, Helena Modrzejewska, Mieczysław Karłowicz, Fritz Kreisler, Ignacy Jan Paderewski, Henryk Sienkiewicz, Aleksander Michałowski. Budynek doszczętnie spłonął podczas karnawałowej zabawy 21 stycznia 1901 r. Powodem pożaru była eksplozja lampy naftowej. Jednak już w 1902 r. postanowiono odbudować dwór jako dom murowany i w rezultacie rok później został ponownie otwarty (Apartament U ŚWISTAKA). Był to jeden z pierwszych budynków murowanych zbudowanych w stylu zakopiańskim. Znalazły się w nim pomieszczenia biurowe, pokoje gościnne, sala klubowa oraz połączona biblioteka Towarzystwa Tatrzańskiego i publiczna (w latach 1914-39). Znajdowała się w nim również restauracja, która stała się ulubionym miejscem spotkań artystów i taterników w czasach międzywojennych. Przed II wojną światową powstał również pseudonaukowy klub humorystyczny pod nazwą „Institutum Bronscianum”. Dzisiaj w budynku można znaleźć siedzibę Zarządu PTTK oraz biura oddziału zakopiańskiego PTTK, Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego, Koło Przewodników Tatrzańskich i Speleoklubu. Ciekawostką jest nazwa obiektu. Początkowo używano „Dwór Tatrzański”. Po tym jak wybudowano murowanego domu nazwa została przekształcona w „Dworzec Tatrzański” od  słowa „dwariec” co w języku rosyjskim znaczy „dwór”. Jest to doskonały przykład rusycyzmu.

Restauracja „U Wnuka”

ul. Kościeliska 8
Budynek dzisiejszej restauracji „U wnuka” jest jeden z najstarszych, jakie się znajdują na ulicy Kościeliskie (Apartament WIOSENNY)j w Zakopanem. Został on wybudowany przez brata Sabały – Józefa Krzeptowskiego w 1850 r. Jest również uznawany za pierwszy piętrowy dom, jaki został wybudowany w Zakopanem. Było to miejsce gdzie funkcjonowała pierwsza poczta, sklep, biblioteka oraz pierwsze kasyno Towarzystwa Tatrzańskiego. W czasach, kiedy dom ten był ośrodkiem kultury bywali w nim m.in. Tytus Chałubiński, Jan Kasprowicz, Helena Modrzejewska, Władysław Orkan, Wincenty Witos, Walery Eliasz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, gen. Józef Haller. 4 marca 1904 roku w ówczesnej karczmie założona została najważniejsza organizacja regionalna na Podhalu – Związek Górali, który później przekształcił się w Związek Podhalan. Od roku 1907 działa słynna restauracja założona przez słynnego restauratora lwowskiego Jana Wnuka. Wnuk który przybył do Zakopanego, aby gotować dla samego Henryka Sienkiewicza, stworzył jeden z najbardziej znanych lokali gastronomicznych w Zakopanem i ulubione miejsce spotkań dla górali z całego Podhala. W tym domu urodziło się sześcioro dzieci małżeństwa Wnuków, między innymi Włodzimierz Wnuk – słynny pisarz i autor wielu dzieł o tematyce podhalańskiej. W 1990 r. otrzymał Literacką Nagrodę Zakopanego, zmarł 1992 r. i został pochowany na starym cmentarzu.

Willa „Ślimak”

ul. Krupówki 77

Willa „Ślimak” (Studio GAWRA) została wybudowana przez Jędrzeja Ślimaka w 1902 r. Podobno użyto wskazówki Stanisława Witkiewicza do jej budowy. Jan Witkiewicz, brat Stanisława, był jednym z pierwszych gości pensjonatu. Przed I wojną światową pensjonat był zarządzany przez Stanisława Ciszewskiego i był nazwany „Janina”. Po 1918 roku nazwę zmieniono na „Zośka”. Maria Witkiewiczowa prowadziła pensjonat w latach 1923 – 1928. W tym okresie mieszkał tu Witkacy. Po II wojnie światowej pensjonat został przekształcony w mieszkania lokatorskie. Do roku 1988 znajdowała się w nim Spółdzielnia Lekarska. Po upadku komunizmu nastąpiła reprywatyzacja obiektu, a w 1993 r. nazwa pensjonatu wróciła do swojej pierwotnej nazwy : „Ślimak”. Dzisiaj można w nim znaleźć kilka sklepów oraz pub pod nazwą „Antidotum” (Apartament VISITzakopane).

Sabala-i-Chalubinski

Pomnik Chałubińskiego i Sabały Pomnik został wykonany przez Jana Nalborczyka z pomysłu Stanisława Witkiewicza. Przedstawia popiersie Tytusa Chałubińskiego i sylwetkę Sabały. Pomnik stanął na rogu ulic Chałubińskiego i Zamoyskiego obok miejsca, w którym niegdyś mieszkał Tytus Chałubiński. Uważany był on za odkrywcę Zakopanego i zwany „Królem Tatr”. Jan Krzeptowski, o przydomku Sabała, był jego towarzyszem. Na pomniku został przedstawiony ze swoimi „gęślikami” (małe góralskie skrzypce). Na Podhalu do dzisiaj możemy usłyszeć jego „sabałowe nuty”. Niegdyś Sabała trzymał w palcach smyczek. Wandale jednak przez kilka lat wykradali go. Ostatecznie Muzeum Tatrzańskie zdecydowało, aby więcej smyczka nie dorabiać.

Willa „Cicha”

ul. Kościeliska 42
Ta pięknie zdobiona willa początkowo była pensjonatem pod nazwą „Sobczakówka”. Ówczesna nazwa pochodziła od właścicieli chałupy - rodziny Gąsienica-Sobczaków, która istniała od 1880 r. Nocowali tu między innymi Jan Kasprowicz, Edward Odyniec, Maria Skłodowska-Curii i Adam Chmielowski. Jan Żeromski podczas swojego pierwszego pobytu w Zakopanem w 1892 r. mieszkał właśnie w tej willi. Artystyczna Rodzina Kłosowskich jest od pokoleń związana z Willą „Cicha”. Karol Kłosowski nazwał willę „Cicha”, rozbudował ją w 1932 r. i stopniowo kreował jej wystrój. Tradycje malarskie rodziny kontynuował syn – Bronisław Kłosowski. Karol Kłosowski w wolnych chwilach pięknie ozdabiał dom. Można podziwiać jego kreacje wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Kłosowski fascynował się również kwiatami. Sprowadzał rozmaite gatunki kwiatów do Zakopanego i zasadzał w ogrodach willi oraz w sąsiedztwie. To dzięki niemu właśnie ulica Kościeliska należy do jednej z najbarwniejszych ulic w https://www.visitzakopane.pl Zakopanem (Apartament U KOZICY).
Willa Koliba - Zakopane

Dotacja UE